02 - 10 - 2024

Noc vědců ve světle fyziky

 V pátek 27. září se mnoho výzkumných a vzdělávacích institucí zapojilo do vědecko-popularizační iniciativy Noc vědců. Naše expozice sídlila v budově Fakulty strojního inženýrství, kterou v rámci akce navštívilo téměř 1500 návštěvníků.

Studenti a pedagogové z našeho ústavu si pro návštěvníky připravili pestrou škálu experimentů, které demonstrují proměnu z nejrůznějších úhlů. Nenewtonovská kapalina která se „mění“ podle toho, jak rychle na ni tlačíme, van der Graafův generátor, který mění mechanickou energii v elektrickou energii, či celá temná místnost plná experimentů se světlem, včetně demonstrace Fourierovy transformace obrazu, polarizačních vlastností světla a míchání barev.

Součástí naší prezentace byly i exkurze do našich laboratoří, kde si návštěvníci mohli prohlédnout a vyslechnout zajímavosti o našich čistých prostorách, laboratoři spektroskopie laserem buzeného plazmatu či korelativních měřeních v elektronovém mikroskopu.