ústav fyzikálního inženýrsví

O nás

Ústav fyzikálního inženýrství, jak ho známe dnes, má své počátky v roce 1994, kdy se na tehdy Katedře fyziky k již existujícímu programu Optického inženýrství připojil studijní program Fyzikální inženýrství.  V tomto období se rozšířily i výzkumné aktivity ústavu, který tehdy navázal spolupráci s mnohými výzkumnými týmy ze zahraničí. Tyto spolupráce nadále udržujeme a rozšiřujeme. 

Dnes patří Ústav fyzikálního inženýrství k mezinárodně uznávaným pracovištím zabývajícím se výukou a výzkumem v oblasti aplikované fyziky a jejím využití  v high-tech oborech a inovacích. Toto postavení si ÚFI drží i díky úzkému provázání s výzkumným pracovištěm CEITEC VUT, průmyslovými partnery z oboru, či dalšími výzkumnými partnery z Česka i zahraničí.  

Ústav ale nelze popsat jako souhrn aktivit. ÚFI, to jsou především lidé zapálení pro fyziku, kteří sdílejí touhu po rozšiřování poznání.

Na ústavu vládne přátelská atmosféra, studenti často společně počítají příklady do hodin, vyučující mají vždycky otevřené dveře, a téměř všichni se u nás navzájem znají. Atmosféra, kterou si na ústavu vytváříme, bezpochyby přispívá ke kvalitě našich výsledků a výstupů. 

Zázemí ústavu

Fakulta strojního inženýrství, kde ÚFI sídlí, prochází od roku 2020 postupnou rekonstrukcí. V létě 2023 jsme se vrátili do zrekonstruované budovy A2, kde máme na několika patrech kanceláře pro zaměstnance, místnosti pro laboratorní výuku i výzkumné laboratoře včetně čistých prostor nezbytných pro přípravu nanostruktur. Pro studenty jsou k dispozici nově vybudované studovny a počítačová učebna. 

 

Největší oblibě se jednoznačně těší naše kafárna, která je oblíbená jak mezi pedagogy, tak mezi studenty. Kafárna je místem, kde se konají meetingy výzkumných skupin, kde se studenti společně učí na zápočty a kde sdílíme myšlenky – často ty nejlepší, hned po laboratořích. 

Laboratoře

Na ÚFI propojujeme přednášky a teoretická cvičení s prací v laboratořích. Již od druhého semestru se studenti v laboratořích věnují základním a později pokročilým experimentům z fyziky a optiky, od Stirlingova motoru po rentgenovou difrakci. 

 

Další laboratorní činnost provozují studenti v rámci volitelných semestrálních projektů a závěrečných prací. ÚFI disponuje vlastními čistými prostory pro výrobu a charakterizaci nízkodimenzionálních struktur, laboratořemi pokročilé mikroskopie a spektroskopie a laboratoří laserové spektroskopie. 

Laboratoře CEITEC NANO

Úzké provázání našeho ústavu s CEITEC VUT panuje jak na personální, tak na infrastrukturální úrovni. Naši zaměstnanci a často i studenti využívají pro své výzkumné aktivity kromě zázemí na fakultě rovněž čisté prostory a další laboratoře na CEITECu. Nejvyužívanějšími přístroji jsou depoziční aparatury a elektronové mikroskopy – jak rastrovací, tak transmisní. Všechno o přístrojovém vybavení CEITEC Nano naleznete zde:

Spolupráce

Spolupracujeme na výzkumu jak se zahraničními univerzitami, tak s firmami, které jsou špičkami ve svých oborech.

Díky těmto spolupracím mohou naši studenti a zaměstnanci využít zahraničních stáží na partnerských institutech či ve firmách.